Ana Sayfa Genel 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı Büyükada davasında savcı değişti, duruşma ertelendi

11 insan hakları savunucusunun yargılandığı Büyükada davasında savcı değişti, duruşma ertelendi

103
0

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra haklarında dava açılan 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davanın duruşmasında savcı değişti. Savcının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için duruşma ertelendi.    

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra haklarında dava açılan 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davanın duruşması İstanbul 35’inci Ağır Ceza Duruşması’nda görüldü. Duruşmada, Af Örgütü Türkiye Bürosu Idare Heyeti Onursal Yöneticisi Taner Kılıç, İnsan Hakları Gündemi Derneği başkanı Günal Kurşun ile Nejat Taştan ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Avrupa Birliği Delegasyonu, Af Örgütü ve Hollanda Konsolosluğundan yetkililer ile çok sayıda kişi izledi.

Mütalaa için mühlet istedi 

Duruşma lideri, evvelki celse evrakın esas hakkındaki mütalaa için savcıya tevdii edildiğini ve savcının değiştiğini belirtti. Avukatlar, mütalaanın akabinde savunma yapacaklarını söz etti. Savcı, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için mühlet talep etti.   

Duruşma heyeti, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması ve sanıkların esas hakkındaki savunmalarını yapmaları için duruşmayı 9 Ekim gününe erteledi.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükada’da “insan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” bahisli bir atölye çalışması için bir otelde biraraya gelen 10 insan hakları savunucusu, 5 Temmuz’da otele düzenlene polis baskınıyla gözaltına alınmıştı.

18 Temmuz’da İnsan hakları savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), Hasret Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt ismine günah işlemek” (TCK 220/6), “silahlı terör örgütüne üyelik” (314/2 ve 314/3) suçlamalarıyla tutuklandı.

Isimli denetim kaidesiyle özgür bırakılan İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği) ise savcının itirazı üzerine 23 Temmuz’da tutuklandı. 25 Temmuz’da Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli haftada iki gün isimli denetim kuralıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla hür bırakıldı.

Hazırlanan iddianameye Haziran 2017’den beri tutuklu bulunan Memleketler arası Af Örgütü Türkiye Bürosu Idare Şurası Yöneticisi avukat Taner Kılıç da “şüpheli” olarak eklendi.

Cumhuriyet savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede hak savunucularının üye oldukları tez edilen örgütler “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralandı.

Hak savunucuları, 25 Ekim 2017’de birinci defa hakim önüne çıktı. İstanbul 35. Ağır Ceza Duruşması, Günal Kurşun, İlknur Üstün, İdil Eser, Nalan Erkem, Peter Steudtner, Tahassür Dalkıran, Ali Garawi ve Veli Acu’nun tahliyesine karar verdi. Başkaca Tahassür Dalkıran ve Veli Acu hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu. Tutuksuz sanıklar Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan hakkında 25 Temmuz 2017’de verilen isimli denetim kararı ise kaldırıldı.

Duruşma evraka sonradan “şüpheli” olarak eklenen Taner Kılıç hakkında “terörizmin finansmanı ve casusluk” argümanıyla tutuklu bulunduğu, İzmir 16. Ağır Ceza Duruşması’nda görülen evrakın Büyükada davasıyla birleştirilmesine de karar verdi.

Taner Kılıç hakkında 15 Ağustos 2018 günü tahliye kararı verildi.

Bir Cevap Yazın