Ana Sayfa Gezi Rehberi “Bolu'da binlerce balık neden öldü?” sorusu Meclis gündeminde

“Bolu'da binlerce balık neden öldü?” sorusu Meclis gündeminde

708
0

Bolu’nun Eskipazar Bulduk Barajı’nda binlerce balık öldü. TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, Bulduk Barajı’ndaki kimyasal atık sebepli olduğu öne sürülen balık ölümlerini Meclis gündemine taşıdı, “Bu bir katliam” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Bakan, “Binlerce balığın can verdiğini gözler önüne seren görüntüler korkunç… Halk sağlığına, doğaya, canlılara ve ekosisteme bu kadar mı hoyrat ve umursamaz yaklaşılır? Bu kadar mı sahipsiz bu canlılar? Bu vahşete seyirci kalınamaz. Bu görüntüleri görüp, seyirci kalmak bir katliama seyirci kalmaktır! Acilen detaylı bir soruşturma başlatılmalı. Ölen balıklardan ve sudan alınan örnekler ivedilikle incelenmeli. Bu vahşetin sebebi tespit edilerek sorumluları ortaya çıkarılmalı. Bu katliamın tekrarlanmaması için ‘gerçek’ tedbirler, ‘gerçek’ denetimler ve caydırıcı yaptırımlar görmek istiyoruz. Bölgenin rehabilitesi içinse acilen harekete geçilmeli” diye konuştu.

CHP’li Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı’na şu soruları sordu:

1 – Eskipazar Bulduk Barajı’ndaki balık ölümlerinin sebebinin ortaya çıkarılmasına dair inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır? İnceleme ve soruşturma hangi aşamadadır ve elde edilen bulgular ve sonuç nedir?

2 – Ölen balıklardan örnekler alınarak, ölüm sebeplerinin saptanması içi bilimsel araştırmalar yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa bu araştırmalardan elde edilen sonuç nedir? Yapılmamaktaysa bunun sebebi nedir?

3 – 

4 – Bölgede bir daha bu şekilde balık ölümlerinin yaşanmaması için Bakanlığınız tarafından alınacak tedbirler ve uygulanacak caydırıcı yaptırımlar nelerdir?

5 – Balık ölümlerinin yaşandığı bölgede kaç balık ölmüştür? Bölgenin rehabilitesi için hangi çalışmalar yapılacaktır?

Bir Cevap Yazın