Ana Sayfa Felsefe Tarih EGEDE BULUNAN 12 ADAYI İSMET İNÖNÜ LOZAN’DA YUNANİSTANA TESLİM ETMİŞMİDİR?

EGEDE BULUNAN 12 ADAYI İSMET İNÖNÜ LOZAN’DA YUNANİSTANA TESLİM ETMİŞMİDİR?

333
0

Hep dillerde dolanan bir iddia var. İsmet İnönü Ege’de ki 12 adayı, Yunanistan’a Lozan’da verdi. Videoyu sonuna kadar izlerseniz bu konunun aslını anlatacağım size. Öncelikle şu yanlışı düzeltelim. 12 ada değil. Temelde konu olan 14 ada var ama O adalara bağlı ufak adalar ve kayalıklarla sayı çok daha fazladır. Biz ise bu adaları Yunanlılara değil İtalyanlara kaptırmışızdır. Nasıl mı? Şöyle!!

Öncelikle bu konuları araştırmak gerçekten çok vakit alıyor ve emek istiyor. O yüzden lütfen aşağıda videosu olan kanalıma abone olun ki bende birilerinin merakını giderdiğim için mutlu olabileyim.

Bu adalar 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedildi. Kanuni dönemine kadar neden fethedilemedi diye sorarsanız cevabı ada ele geçirmek için donanmanızın güçlü olması lazım. Osmanlının donanmasının en tepeye çıktığı dönem kanuni dönemidir.

Neyse gelelim adaların elimizden gidişine.

Rusya’nın Ege Denizi’ndeki faaliyetleri sonucu bu adalardaki asayiş bozuldu ve Mora İsyanı çıktı. 1821’de Osmanlı bu isyanı bastırsa da Fransa, İngiltere ve Rusya bu adaları geçici olarak himayesine aldığını açıkladı. Yani bir nevi Osmanlı’ya çöktü.

Çok detayına girmeyeyim merak edenler açıklamalardaki kaynaklardan okuyabilir.

Peki İtalya bu işe nasıl dahil oldu? İtalya sömürgeciliğe en son giren devletlerden. Gözünü de Osmanlı Devletinin topraklarına dikti. İlk gözüne kestirdiği yerde Trablusgarp.

Topraklarınızın kıyı şeridini ve adalarınızı korumak istiyorsanız güçlü bir donanmanızın olması gereklidir. Maalesef 2. Abdülhamit’in kişisel kaygılarından dolayı Osmanlı donanmasını Haliç’te çürüttüğü için bu sancılı döneme donanmasız girmek zorunda kaldık.

Akdeniz ve Ege İtalyan donanmasının ablukası altındaydı. Bu sebepten dolayı Trablusgarp savunmasız kalmıştı, çünkü asker çıkartamıyorduk. İtalyanların Trablusgarp’a girişi kolay oldu ama mücadele çok çetin geçiyordu. Bunun üzerine İtalya Osmanlı’nın direncini kırmak için bu adalara saldırdı ve çok kolay bir şekilde ele geçirdi.

Böylece biz bu adaları İtalyanlara kaptırmış olduk. Yani bu adalar Lozan’da değil, daha öncesinde elimizden gitti.

Peki Yunanlılar nereden çıktı?

İkinci Dünya Savaşında İtalya önce Almanya’nın yanında savaşa girdi ve Yunanistan’a savaş açtı. Buna İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri karşı çıktı. New York’ta toplanan adalar temsilcileri Yunanistan’a bağlanmak istediklerini beyan ettiler.

Savaş sırasında bir dönem Almanlar bu adaları işgal ettiler fakat ellerinde tutamayacaklarını anlayınca Hitler olağan üstü ve dahice bir plan yaptı. Savaş Almanların aleyhine gidiyordu ve bu adaları Türkiye’yi kendi safında savaşa sokmak için bize teklif etti.

Fakat bu planı tutmadı ve Türkiye bu teklifi çok zekice geri çevirdi.

Daha sonra İngiltere’nin eline geçen adalar 1947’de Yunanlılara terk edildi. Böylece bu adalar Yunan hakimiyetine girmiş oldu.

Peki bu iş neden İsmet İnönü’nün ve Lozan’ın üstüne bırakılmaya çalışılıyor?

Lozan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir. Serv antlaşmasıyla kaybedilmiş ana yurdun %90’ı geri alınmıştır.

Fakat bu işten en zararlı çıkan kesim Osmanlı döneminde devletin ekonomisinden kendine gelir sağlayan kesimdir. O sebepten dolayı 1. Dünya Savaşı sonrası devlet yönetimi halkı kurtarmayı düşünmemiş, sadece saltanatı kurtarmaya çalışmıştır.

Aynı zamanda 2. Abdülhamit dönemi en çok ekmeği kazandıkları dönem olduğundan onu da simge haline getirmişlerdir. Böylece hem 2. Abdülhamit’in devleti yönetememesinden kaynaklanan bu kaybı Cumhuriyete yıkmak için hem de Cumhuriyeti karalamak için bu kara propaganda yapılmıştır.

Peki bu kara propagandayı kim başlatmış ve kim devam ettirmektedir?

1945 sonrası soğuk savaş dönemi ABD, Rusya, İngiltere gibi devletlerin desteklediği tarikatlar başlatmış ve maalesef Adnan Menderes’te siyasi amaçları için bu propagandaya oyuncak olmuştur.

Burada aslında hedef İsmet İnönü değil, Serv anlaşmasını kabul ettiremedikleri Türk Milletidir.

Amaç ise Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak ve Serv Antlaşmasının ağır maddelerine rağmen şeriatı ve saltanatı tekrar ülkeye getirmektir.

Bize düşen görev ise her ne olursa olsun bu konuların gerçeğini Türk milletine anlatmak ve bu tuzağa düşmemektir.

Bir Cevap Yazın