Ana Sayfa Sağlık KİLO VERMEYE YARDIMCI EN ETKİLİ 9 DİYET

KİLO VERMEYE YARDIMCI EN ETKİLİ 9 DİYET

45
0

KİLO VERMEYE YARDIMCI EN ETKİLİ 9 DİYET

İnsanın yaşamı boyunca yediği besinlerin, beslenme düzeninin tümüne diyet adı veriliyor. Günümüzde diyet çeşitleri ve kilo verme yöntemleri konusunda pek çok bilgi ve öneri ile karşı karşıyayız. Her insanın vücut yapısı farklı olduğundan, ideal kilo hakkında kesin önerilerde bulunmak zor.

Bireyin ölçümleri, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, beden kitle indeksi, deri kıvrım kalınlıkları, bel çevresi vb. özellikleri diyeti seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar.  

Kilolarınızdan şikayetçisiniz, diyet yapmak istiyorsunuz ancak hangi diyeti yapacağını karar veremiyorsanız diyet çeşitlerini sizin için tek bir içerikte topladık. “En iyi diyetler neler?” foto galeride görebilirsiniz…

KARATAY DİYETİ: Karatay diyeti olarak bilinen Prof. Canan Karatay’ın önerdiği beslenme biçimi ile oluşturduğu Karatay diyeti özellikle yaza girerken hemen herkesin aradığı bir diyet. Karatay diyeti diğer alışılmış diyetlere göre biraz farklı. Örneğin Karatay diyetinde öğlen yemeğinde ince hamurlu lahmacun serbest. Karatay diyeti nasıl yapılır? Canan Karatay diyetiile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

iStock

ÇORBA DİYETİ: Çok sık adı duyulmayan çorba diyetinin birçok çeşiti bulunuyor. Bu diyet ile hem sağlığınızı koruyabilir, hem de kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Çorba diyeti nasıl yapılır? Diyet çorba tariflerini bulabileceğiniz ve zayıflamanın püf noktalarını içeren çorba diyeti yazımızı okuyabilirsiniz.

iStock

KETOJENİK DİYET: Ketojenik diyet, çok düşük karbonhidrat içeren fakat yüksek yağ barındıran bir diyettir. Ketonojik diyetin sağlık açısından sayısız yararı bulunmaktadır. Bu diyetin ayrıca kemoterapi ve radyasyon tedavisinin daha etkili olması gibi sonuçları beraberinde getirdiğini söyleniyor. Ketojenik diyet nasıl yapılır? Ketojenik diyet ile ilgili merak ettikleriniz için tıklayınız.

iStock

INTERMITTENT FASTING (ARALIKLI ORUÇ): Günümüzde en çok konuşulan popüler diyetlerden birisi de Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) diyeti. Bu beslenme stili, yediklerinizi değil yemek yeme zaman aralığınızı değiştiriyor. IF diyeti olarakta bilinen Intermittent Fasting ile detaylı bilgi almak isteyenler için Diyetisyen Coşku Mutlu bu diyetin ayrıntılarını ve püf noktalarını yazdı.

iStock

VOLÜMETRİK DİYET: Yiyerek kilo vermek istiyorsanız volümetrik diyet tam size göre. Bu diyet, günlük almanız gereken kalori miktarına göre daha fazla besin tüketerek tokluk hissinizin arttığı bir diyet programıdır. Peki volümetrik diyet nasıl yapılır? Diyetisyen Abdullah Mollamemişoğlu’nun volümetrik diyet listesine göz atabilirsiniz.

iStock

KARPUZ DİYETİ: Yazın şüphesiz en güzel diyetlerinden biri karpuz diyeti. Karpuz diyetin amacı kısa sürede hızlı kilo vermek, vücudunuzdaki aşırı su, toksinler, tuzlar ve diğer kirliliklerden kurtulmanıza yardımcı olmak. Peki karpuz diyeti nasıl yapılır? Karpuz diyeti ile ilgili merak ettiklerinizi görmek için tıklayınız.

iStock

DUKAN DİYETİ: En çok rağbet gören ve hızlı kilo vermek denilince akla ilk gelen diyetlerden biri de Dukan diyeti. Dukan diyeti atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olarak 4 aşamadan oluşur. Dukan diyeti nasıl yapılır? Dukan diyetine ilişkin detaylı bilgi almak için tıklayınız.

iStock

İSVEÇ DİYETİ: İsveç diyeti ya da Avrupa’daki adıyla Royal Danish Hospital Diet zayıflamak isteyenler tarafından araştırılıyor. 13 gün olarak belirlenen İsveç diyetin zor ancak çok etkili. İsveç diyeti nasıl yapılır? örnek isveç diyet menüsü için tıklayınız.

iStock

PATATES DİYETİ: Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz başka bir diyette patates diyeti. 3 günde yaklaşık 5 kilo verdiği iddia edilen bu diyet, son dönemlerin şok diyetleri arasında da bulunuyor. Patates diyeti nasıl yapılır? Patates diyetiile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

iStock

Bir Cevap Yazın