Ana Sayfa Genel Prof. Dr. Bayram Öztürk: Marmara’da ışık geçirgenliği 2 metreye kadar düştü

Prof. Dr. Bayram Öztürk: Marmara’da ışık geçirgenliği 2 metreye kadar düştü

153
0
Türkiye’de denizler için ulusal seferberlik ilan edilmesi gerektiğini söyleyen TÜDAV Yöneticisi Prof. Dr. Bayram Öztürk, Karadeniz’in yasa dışı avcılığın tehdidinde olduğunu çok kirlenen Marmara’da ise ışık geçirgenliğinin 2 metreye kadar düştüğünü söyledi.

Türkiye limanları ve sahilleri arasında her türlü ticaret ve yolcu taşımacılığının Türk bayraklı gemiler tarafından yapılmasını sağlayan Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmişti. Daha evvelce yabancılara tanınan bu hak kapitülasyonların kaldırılmasıyla Denizcilik ve kabotaj bayramı olarak 1 Temmuz gününde TÜDAV, her geçen gün artan tehlikelere dikkat çekti. 1 Temmuz da kutlanan Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nda Türk Deniz Araştırmaları Vakfı denizlerimizdeki tehditleri sıraladı.

TÜDAV Yöneticisi Prof. Dr. Öztürk, “” dedi.

“Marmara’nın ışık geçirgenliği 2 metreye düştü”

Bir memlekete ilişkin tek deniz olan Marmara Denizi’nde çözünmüş oksijen eksikliği nedeniyle hidrojen sülfür gazının oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, ışık geçirgenliği hakkında uyardı. Öztürk, “1985 yılında ışık geçirgenliği 15 metreydi, günümüzde 2 metre. Marmara’da canlı asıllarının stokları yıprandı ve deniz azık güvenliğimiz tehdit altına girdi. Marmara’da 100’den ziyade yabancı denizel çeşidin girişinin azaltılması için ticaret gemilerinde balast suyu değişiminin durdurulması kural. Yani Marmara korunmayı bekliyor, böylelikle Karadeniz ve Ege Denizi de güzelleşecek. Her tarafı devletimize ilişkin Marmara Denizi’nin korunması için bir fiil planına ve himaye yerlerine gerek var.” diye konuştu.

Turizm denizi Akdeniz betonlaşma tehdidinde

Plastik kirliliğine dikkat

Bir Cevap Yazın