Ana Sayfa Gezi Rehberi Trenle Avrupa Turu Yapmak İsteyenlere Rota Önerileri ve Faydalı Bilgiler

Trenle Avrupa Turu Yapmak İsteyenlere Rota Önerileri ve Faydalı Bilgiler

320
0

Trenle Avrupa Turu Yapmak İsteyenlere Rota Önerileri ve Faydalı Bilgiler

Avrupa kıtası, keşfedilmeyi bekleyen saklı köşelerle dolu bir yer. Avrupa’ya trenle seyahat ederken, buranın büyüleyici bir kıta olduğunu keşfedeceksiniz.

Avrupa kıtası, keşfedilmeyi bekleyen saklı köşelerle dolu bir yer. Avrupa’ya trenle seyahat ederken, buranın büyüleyici bir kıta olduğunu keşfedeceksiniz. Avrupa kıtası ziyaretçilerine birçok farklı kültür, muhteşem manzara ve dünyaca ünlü şehirler sunar. Bunların hepsi demiryolu ile iyi bağlantılara sahiptir. Ne keşfederseniz edin, altın kumsallardan karla kaplı dağlara kadar, tren en iyi arkadaşınızdır. Ülkemizde Doğu Ekspresi, Van Gölü Ekspresi gittikçe daha popüler olurken, biraz da Avrupa’ya açılalım… Trenle Avrupa turu, dünyanın en keyifli deneyimlerinden biri!

TCDD ile Başlayan Masalsı Yolculuk

Trenle Avrupa turu için Türkiye’den yola çıkmak isteyen kişileri, TCDD trenlerinin konforu bekliyor. Avrupa ile Asya arasında ülkemizin bir köprü vazifesi gördüğünü yıllardır coğrafya derslerinden okuyoruz, biliyoruz. Şimdi bu durumu keşfetme zamanı! Ülkemizden başlayarak trenle Avrupa turu yapmak isteyenler İstanbul’daki Halkalı durağından yolculuğa çıkabilir. Yine aynı şekilde dönüş yolculuğu için de Sofa’dan Halkalı’ya tren mevcuttur. Bunun için TCDD onlne bilet sistemi ile kolayca bu yolculuğun ilk adımını atabilirsiniz.

Trenle Avrupa Turunda Nasıl Bir Bilet Gerekir?

Trenle Avrupa turu yapabilmek için, eski adı ile “İnterrail” yeni adı ile “EUrail” biletleri almak gerekmekte. Avrupa Birliği ülkeleri arasında, ve üye olmayan öteki ülkeleri kapsayan bir bilet tarifesidir bu. EUrail ile en doğuda TCDD trenleri ile bağlantı sağlayabileceğiniz İstanbul yer alır. En batı noktada Portekiz’in başkenti Lizbon ve İrlanda’nın büyülü kasabası Westport gelir. EUrail trenleri trenle Avrupa turu yapmak isteyenleri en kuzeyde İsveç’in Kiruna kentine götürür. En güneyde ise feribot bağlantısı ile ulaşabileceğiniz Yunanistan’ın Girit Adası’nın Heraklion ya da Kandiye kenti bulunmaktadır.

Trenle Avrupa Turu için EUrail Tam Olarak Nedir?

Trenle Avrupa turu yapmak isteyenlerin tercih ettiği EUrail’in ne olduğuna daha yakından bakalım… EUrail bileti Avrupa genelindeki çoğu trene esnek erişim sağlayan hepsi bir arada tren biletidir. Geleneksel tren biletlerinin aksine, EUrail ile istediğiniz günde, istediğiniz saatte gidebilirsiniz. Bazı trenler sizden rezervasyon yapmanızı ister, ancak çoğu tren bu kartı kabul ederek rezervasyonsuz çalışır. Yeni keşfetmekte olduğunuz kentin büyüsüne kapılmışken treni mi kaçırdınız mı yoksa yeni edindiğiniz arkadaşlarla birlikte olunca seyahat planları mı değiştirdin? Sorun değil! Sadece bir sonraki trene atlayın ve seyahatin tadını çıkarın.

EUrail Bileti Aktivasyonu Nasıl Yapılır?

İlk tren yolculuğunuzdan önce EUrail biletinizi etkinleştirmeniz ya da bir başka değiş ile onaylamanız gerekir. Bu, Avrupa’daki bir tren istasyonunda veya kasada Eurail.com etkinleştirme servisimizi kullanarak çevrimici olarak yapılabilir. Aktivasyon, veriliş tarihinden itibaren 11 ay içerisinde gereklidir. Burada 11 ay dendiğinde takvim aylarına atıfta bulunulduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu, örneğin, 31 Mayıs’ta satın alınan bir EUrail biletinin etkinleştirilebileceği son günün 30 Nisan olduğunu göstermektedir.

EUrail bileti kimlik belgesi ile verilir ve başka bir kişi tarafından kullanılamaz. İsminiz, ikamet ettiğiniz ülke ve pasaport numaranız bu bilet üzerinde doldurulmalıdır. Bu nedenle trenle Avrupa turu sırasında kimliğinizi yanınızdan ayırmayın.

EUrail Bileti ile Seyahat Günü Ne Kadardır?

Bir seyahat günü gece yarısından gece yarısına kadar 24 saat sürer. Her seyahat gününde istediğiniz kadar trene binebilir ve Eurail Pass biletinizin geçerli olduğu her yere gidebilirsiniz. Seyahat etmek istediğiniz günleri seçmekte özgürsunuz. Trene binmeden önce seyahat tarihinizi Eurail Pass’ınıza girmeniz gerekmektedir. Bu şekilde trenle Avrupa turu süreciniz kolaylaşacaktır.

EUrail Biletinde Yolcu Kategorileri

Trenle Avrupa turu denince aklımıza uzun saçlar, salas tişörtler, küpeler, dövmeler ile genç insanlar geliyor. Ancak EUrail ile her yaştan insanın, yaşlıların, hatta ailelerin bile seyahat etmeleri mümkündür. Bu durum farklı EUrail bilet kategorileri ile gerçekleşmektedir. Bu kategoriler şu şekildedir;

Çocuk Kartı: 12 yasından küçük gezginler için. 4 ila 11 yaş arası çocuklar için, yetişkinlere özel, bilet başına en fazla iki çocuk olmak üzere tam ödeme yapan bir yetişkinle ücretsiz seyahat edebilirler.

Gençlik Kartı: 28 yasından küçük gezginler için uygundur.

Yetişkin Kartı: 27 yasin üzerindeki gezginler için uygundur.

Senior Kartı: 60 yaş üstü gezginler için uygundur.

EUrail Bileti Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Eurail Global Pass, 2019 itibariyle 31 katılımcı ülkede geçerlidir. Bu ülkeler şu şekildedir: Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.

Trenle Avrupa turu esnasında kullanılabilecek spesifik biletler de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Öne Coutry Pass ya da Tek Ülke Bileti olarak adlandırılır. Bu biler ile BeNeLux ülkeleri yani Belçika, Hollanda ve Lüksemburg bölgesinde seyahat etmek mümkündür. Bu bilet aynı zamanda İskandinavya’yı keşfetmenizi de sağlar. Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya’da bu bilet geçerlidir.

Şu anda, Bosna, Almanya, Karadağ ve İsviçre için Eurail Country Pass yoktur. Umuyoruz ki yakında bu ülkeler arasında da bu uygulamanın başlamasıyla özel turlar yapılabilecek.

EUrail ile Bilet Rezerve Etmek Gerekir Mi?

Bazı ülkelerde belirli trenler için koltuk rezervasyonu zorunludur. Bu rezervasyonları yapmak için kurallar ve koşullar demiryolu şirketleri ve ülkeler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle, seyahat etmeden önce hangi ülkede rezervasyon yaptırmanız gerekebileceğini bildiğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde kötü sürprizlerle karşılaşmadan trenle Avrupa turu seyahatinize devam edebilirsiniz.

Avrupa’daki Tren Türleri

Gelelim Avrupa kıtasını bir uçtan diğer uca katetmenize yardımcı olacak tren türlerine… Trenle Avrupa turu seyahatiniz boyunca pek çok farklı trene binebilir, trenler hakkında çok şey öğrenebilirisiniz!

Yüksek Hızlı Trenler

Trenle Avrupa turu sırasında en çok tercih edilen tren türlerinden bir tanesi yüksek hızlı trenlerdir. Bu trenlerle yolculuğunuzu çok kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Birçok yüksek hızlı trenin rezervasyonu ve ek olarak bir ücret gerektirebilir. Rezerve etmek istediğiniz rotaya bağlı olarak ödenecek rezervasyon ücreti de değişiklik gösterecektir. Bazı örnekler şu şekildedir;

Eurostar: Eurostar isimli tren Londra, Paris, Amsterdam ve Brüksel arasında seyahat etmenizi sağlar. Standart sınıfta her bir yol için yaklaşık 26.50 £/ 30 € tutarında bir “koltuk rezervasyon ücreti” ve istasyonlarda veya telefonla yapılan rezervasyonlar için 10 £ “servis ücreti” ödemesini gerektirir.

Thalys: Paris – Brüksel, Amsterdam ve Köln arasında seyahat etmenizi sağlayan Thalys isimli trende iki farklı sınıf bulunmaktadır. 2. sınıf kategorisi yaklaşık olarak 15 ila 25 €, 1. sınıf kategorisi ise 25 ila 35 € arasındadır.

TGV: TVG isimli yüksek hızlı tren trenle Avrupa turu sırasındaki domestik yani ülke içi hatları kastetmektedir. Bu trende 1. veya 2. sınıf biletler yaklaşık olarak 10 € ile 20 € arasında değişiklik göstermektedir.

ICE: Almanya ve Avusturya’da, hemen hemen tüm hızlı InterCity ve İnterCityExpress trenlerinin, ek biletler veya her türlü ek ücretler için kuyruğa girme sıkıntısı çekmeden alınabilmektedir. Almanya’daki ICE trenleri rezervasyon gerektirmez, ancak isteğe bağlı olarak 4,50 € karşılığında rezerve edilebilir.

SJ: Bu yüksek hızlı tren İsveç ve Kopenhag arasında işlemektedir. Rezervasyon ücreti 2. sınıf için yaklaşık olarak 7 € ve birinci sınıf için yaklaşık olarak 17 € olarak belirlenmiştir.

AVE: AVE isimli tren İspanya’da seyahatinizde kullanabileceğiniz bir yüksek hızlı trendir. 2. sınıf için yaklaşık olarak € 10, ve 1. sınıf  için rezervasyon ücreti yaklaşık olarak € 23.50 şeklinde belirlenmiştir. İspanya’daki diğer birçok uzak mesafeli trenlerde 2. sınıf kategorisindeki biletlerin rezervasyon ücretine yaklaşık olarak 6.50 € rezervasyon ücretleri ödenir. Bu trenler arasında Arco, Euromed, Alvia, Alaris ve Altaria gibi trenle Avrupa turu sırasında kullanabileceğiniz büyüleyici rotalar yer almaktadır.

Gecelik Trenler

Yüksek hızlı trenlerin yanı sıra, Avrupa’daki birçok gece treni, yatak takımı veya uyku aracı gibi uykuda konaklama için size imkan sağlamaktadır. Bu trenler ekstra ücret karşılığında rezervasyon gerektirmektedir ve bazıları uyumayan araçlara sahip olmayabilir. Bu nedenle konforunuzu arttıracak eşyaları yanınızda taşımayızı öneririz.

Popüler Tren Rotaları

Trenle Avrupa turu ile ilgili teknik bilgileri verdikten sonra gelelim popüler olan tren rotalarına! Trenle Avrupa turu seyahatinizin ister başlangıç noktasında isterseniz de ortasında bir konumda bu rotaları değerlendirerek büyüleyici manzaralarla karşılaşmayı garantileyebilirsiniz.

Bir tatil planlamaya başlamak için şimdiki zaman gibi bir zaman yok! Hepimiz için göz açıp kapayıncaya kadar geçen yaz tatillerinde neden zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenin en iyi yollarını düşünmeye şimdiden başlamıyorsunuz? Trenle Avrupa turu size hayal ettiğiniz tatili yaşatabilir.

Trenle Avrupa Turu Yapmak İsteyenlere Rota Önerileri ve Faydalı Bilgiler -1 adlı yazımızı görmek için.

#Avrupa #Gezi #GezelimGörelim #Tren #TrenYolculuğu 

Bir Cevap Yazın